Beyin yiyen amip nedir, nasıl bulaşır?

Beyin yiyen amip, farklı ülkelerde vakit zaman rastlanabiliyor. Koku alma kanalına giren beyin yiyen amip burun içi mukozayı geçerek koku alma sonu (nervus olfactorius) yolu ile beyin-omurilik sıvısı (BOS) ve beyefendisine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak isimlendirilen menenjitlere sebep oluyor.

BEYİN YİYEN AMİP NEDİR?

Ortamın sıcaklığına nazaran ömür döngüsünde 3 farklı formu görülür:

-Kist
-Trofozoit
-Kamçılı amop formu

Kamçılı halde iken bölünerek çoğalamazlar. Lakin kamçılarını kaybederlerse bölünme geçirebilirler. Çamurlu sularda, göl, yüzme havuzu ve dingin sularda yıkanan insanlarda çoğunlukla nasal bazen oral yol ile (ağızdan) bulaşır ve buralarda amip haline dönüşür.

Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma sonu (nervus olfactorius) yolu ile beyin-omurilik sıvısı (BOS) ve beyefendisine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak isimlendirilen menenjitlere sebep olurlar. Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa müddette şuur bulanıklığı ve koma ile vefat meydana gelir. Amerikalı “Centers for Disease Control and Prevention”‘a nazaran, 1995 ve 2004 yılları ortasında ABD’de 23 kişi bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Sıcağı seven bir amip olduğu için, global ısınma nedeniyle hadiselerde artış beklenmektedir.

BEYİN YİYEN AMİP NASIL BULAŞIR?

Beyin yiyen amip, beşerden beşere bulaşabilen bir hastalık değildir. Kirli su içmekle de amip bulaşmıyor.

Beyin yiyen amip bulaşmasının tek yolu kirli suyun burnunuzdan içeri girmesidir. Çok ender olarak gereğince klorlanmamış yüzme havuzlarına başın daldırılması yahut amip ile kirlenmiş çeşme suyu ile burnun temizlenmesi ile bulaşma olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir