Brent petrolde düşüş sürüyor

Dün 77,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 73,71 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.22 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,24 azalışla 73,53 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 69,33 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de beklenenden zayıf gelen ekonomik dataların talebin yavaşlayacağına ait kaygıları artırması tesirli oldu.

Zayıflayan talep nedeniyle Çin’in imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) mayısta 48,8’e düşerek beklenenden daha süratli daraldı. PMI, 49,4’lük kestirimin gerisinde kalırken, bu sayı nisanda 49,2 düzeyindeydi.

PMI endekslerinde 50’nin üzerindeki bedeller ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki bedeller azalmaya işaret ediyor.

OPEC+ kümesinin 4 Haziran’daki toplantısında petrol fiyatlarında son devirde yaşanan düşüş nedeniyle üretim kesintilerini artırıp artırmayacağına ait belirsizlik de piyasalarda baskı oluşturmayı sürdürüyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman’ın geçen hafta yaptığı petrolde satış durumu açanlara “dikkatli olmaları” uyarısı kümenin üretim kesintisine gidebileceğine yönelik bir sinyal olarak okunurken, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ise OPEC+ kümesinin yeni bir petrol üretim kesintisi kararına gitmesinin pek mümkün olmadığını söylemişti.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de borç limiti krizine ait müspet haber akışı ise fiyatların aşağı taraflı hareketini kısıtlıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, dün yaptığı açıklamada, borç limitinin artırılmasına yönelik tasarının kâfi sayıda Cumhuriyetçinin takviyesini alacağından emin olduğunu aktarırken, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Demokrat Hakeem Jeffries de borç limiti tasarısının geçirilmesine yönelik takviyenin kazanılmasına dair bir sorun görmediğini kaydetti.

Brent petrolde teknik olarak 73,78 ile 73,89 dolar aralığının direnç, 73,45 ile 73,23 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir