Covid-19 nedeniyle aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetmişti: Genetik sonuçları belli oldu

Rize’de pandemi periyodunda 15 ay içerisinde 9 ferdi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Genç ailesinin yapılan genetik taramasında genetiğe bağlı bir hastalık bulgusuna rastlanılmadı.

Rize’de birinci olarak 6 Kasım 2020’de Burak Genç’in Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle başlayan ve 6 ay içerisinde toplam 8 ferdi koronavirüsten hayatını kaybeden aile, 20 Şubat 2022 tarihinde Korona virüsten 9. aile bireyini de toprağa verdi.

Covid-19’un gen üzerindeki tesirleri için ailenin de talebiyle Sıhhat Bakanlığı’nın sürdürdüğü genetik araştırmada ölümlerde genetiğe bağlı bir bulguya rastlanılmadı. 13 aile ferdinden Mart ayında alınan numunelerde yapılan tahlilde ailenin genetiğinde Korona virüs vefatlarına yol açan bir etken belirlenmedi.

Genetik araştırmalarının pak çıkmasından memnunluk duyduğunu tabir eden Ali Genç, “Bizim yaptırmış olduğumuz gen taramasının sonucu çıktı. Bizim genlerimiz temiz çıktı. Sağlık Bakanlığı bizim genimizi araştırdı ve sonucumuz pak çıktı. Rastgele bir sorun olmadığını söylediler. Bizim ailemizde ölen öldü kalan fertlerimize de Allah uzun ömürler verdi. Ateş düştüğü yeri yaktı. Bize dediler ki sizin genetiğinizde bir hastalık var.

Ondan sonra testimizin sonucunda bir eza çıkmadı. Ben 9 aile ferdimi kaybettim. Allah kimseye bu türlü acı vermesin. Bizim aileden 13 bireye gen taraması yapıldı. Ankara’ya gönderildiler. Çok güç günler geçirdik. Devlet elinden geleni yaptı lakin giden geri gelmiyor. Allah ölenlere rahmet eylesin. Kardeşlerimin makamı cennet olsun. Biz gen taraması yapılmadan evvel çok tedirgindik fakat sonucumuzun pak çıktığında çok memnun olduk” sözlerini kullandı.

15 AYDA 9 AİLE FERDİ ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

İstanbul’da yaşayan Muhammet Genç ve oğlu Burak Genç, 2020 yılının kasım ayında yapılan koronavirüs testleri olumlu çıktı. Burak Genç, meskeninde geçirdiği kalp krizi sonucu 6 Kasım 2020’de hayatını kaybederken hastanede durumu ağırlaşan baba Muhammet Genç de 12 Kasım’da ömrünü yitirdi.

Baba oğulun akabinde 41 yaşındaki Bünyamin Genç 1 Aralık 2020’de, 54 yaşındaki İbrahim Genç 4 Aralık 2020’de, 58 yaşındaki Ali Genç 11 Aralık 2020’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Ali Genç’in tedavi gören kardeşleri 55 yaşındaki Fatma Duman 18 Aralık 2020’de, 46 yaşındaki Aysel Peçe de 21 Şubat 2021’de hayata gözlerini yumdu.

13 Nisan 2021 tarihinde ise 43 yaşındaki Ahmet Genç de tıpkı hastalıktan hayatını kaybetti. Son olarak ise babasını, ağabeyini, 2 halasını ve 4 kuzenini kaybeden 36 yaşındaki Şenay Genç Yalçınkaya, Covid-19 nedeniyle getirildiği Rize Devlet Hastanesi’nde durumu ağırlaşınca entübe edildi.

Evli ve 1 çocuk annesi olan Şenay Genç Yalçınkaya da yapılan müdahalelere karşın kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir