Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan asgari ücret ve memur maaşı açıklaması

İlk yurt dışı ziyareti kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başşehri Lefkoşa’da bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliğinden katıldığı Haber Küresel canlı yayınında soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Yılmaz, milyonlarca çalışanın merakla beklediği minimum fiyat artışına ait, patron, personel ve kamu tarafının bir müzakere süreci yürüttüğünü hatırlattı.

Normalde yılda bir defa olan görüşmelerin, çalışanların enflasyona ezdirilmemesi için 6 aylık dönemde yapıldığına işaret eden Yılmaz, “Temenni ederiz ki bu üç kesim bir ortak noktada anlaşsınlar. O da nedir? Çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi.” dedi.

MEMUR VE EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞLARI

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak artırım konusunda çalışmanın TBMM’de devam edeceğini işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Meclisimiz bayramdan sonra çalışma kararı aldı. Birinci 6 ayın enflasyonunu da temmuz ayında görmüş olacağız. Bütün bunlar çerçevesinde bir kıymetlendirme yapılacak. Gerek taban fiyat gerek 22 bin lira en az memur maaşı sıkıntısı, bizim seçim beyannamemizde ortaya koyduğumuz taahhütler. Biz, her vakit ne dediysek onu yapma uğraşı içinde olan bir parti olduk. Hasebiyle hiç geciktirmeden bu taahhütlerimizi temmuz ayı içeresinde gerçekleştirme istikametinde bir uğraş içindeyiz. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla, ilgili taraflarla birlikte çalışmalarını yapıyorlar. Meclisimiz son kelamı söyleyecek. Burada da Meclisimizin iradesine hürmet göstermek durumundayız.”

Yılmaz, TBMM tatile girmeden bu düzenlemenin öncelikli bir biçimde ele alınacağını lisana getirdi.

YENİ DEVİRDE İKTİSATTA NASIL BİR SİYASET İZLENECEK?

“Yeni periyotta iktisatta nasıl bir siyaset izlenecek? Merkez Bankası’nın siyaset faizinde bir güncelleme olur mu?” sorusu üzerine Yılmaz, ortak akılla, istişareyle hareket ettiklerini söyledi.

Yılmaz, Merkez Bankası’nın, kanunların çizdiği bir çerçevesinin bulunduğunu belirterek, bankanın, fiyat istikrarı ile istihdam ve kalkınma siyasetlerine dayanak olma misyonunun bulunduğunu hatırlattı.

Bu siyasetlerin, istikrar içinde büyümek, geliri adil bir halde geniş kısımlara dağıtmak ve teknolojik atılım çerçevesinde şekillendiğini lisana getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Burada güncelleme gereksinimi da doğabiliyor vakit zaman. Dünyanın, Türkiye’nin kaidelerine nazaran güncelleme gereksinimleri çıkıyor. Bugün baktığınızda bütün dünyada bir sorun var. Büyüme suratı aşağı yanlışsız gidiyor, bir taraftan da enflasyon var. Enflasyonla resesyonu dengelemeye çalışan bir dünya görünümü var karşımızda. Biz de son 3 yılda düzgün bir büyüme performansı, çok uygun bir istihdam, ihracat, turizm artışı yakaladık. Ancak artık vatandaşımızın da birinci önceliği olan enflasyona odaklanmış durumdayız. İstikrarlı bir formda, öteki gayelerimizi de ihmal etmeden enflasyona daha büyük bir öncelik atfediyoruz. Hasebiyle Merkez Bankamız ve Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu bahislerde ağır bir çalışma sergiliyorlar. Burada Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede hedefimiz ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer aşikâr. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim.”

Yatırımlar için uygun bir finansal ortamın kıymetine işaret eden Yılmaz, “Merkez Bankası değerlendirmelerini yapacaktır. Daima birlikte sonucunu takip edeceğiz.” dedi.

ERCAN HAVALİMANI’NA YENİ TERMİNAL BİNASINDA SON DURUM

Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasında çalışmaların tamamlanmasının 20 Temmuz’a yetişip yetişmeyeceğinin sorulması üzerine Yılmaz, “Yetişecek inşallah, bütün uğraşımızla bu tarafta çalışıyoruz. Bugün de terminal binasını inceledik, ben çok etkilendim, çok hoş bir terminal binası. Temas yollarına kadar yapılmış. Sayın Cumhurbaşkanı’mız da 20 Temmuz’da bu havalimanına inmek istediğini söyledi. Biz de Ulaştırma Bakanı’mızla, Devlet Hava Meydanları ve teknik bir takımla birlikte geldik. İnşallah, gereği neyse, Türkiye’den gelen takımlar ve KKTC’deki takımlar ortaklaşa, yüklenici firmalar daima birlikte uğraş edeceğiz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir