Deniz Gezmiş’in parkalı fotoğrafını çeken, Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever hayatını kaybetti

Türkiye’nin birinci savaş muhabirlerinden fotoğraf sanatkarı Ergin Konuksever, 85 yaşında hayata veda etti. Konuksever, Deniz Gezmiş‘in parkalı fotoğrafını çeken kişi olarak biliniyor. Tıpkı vakitte Konuksever, bir röportajında o parkayı kendisinin verdiğini de anlatmıştı.

Ergin Konuksever kimdir?

Gazeteciliğe 1956 yılında şair Orhan Veli Kanık’ın kardeşi gazeteci Adnan Veli Kanık’ın teşvikiyle Vatan gazetesinde başlayan Konuksever, meslek hayatının uzunca bir periyodunu savaş alanlarında geçirdi. Türkiye’nin birinci savaş muhabirlerinden olan Konuksever, Filistin’de El Fetih Hareketi, Arap-İsrail Savaşı, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgali, İran-Irak, Kıbrıs Barış Harekatı üzere değerli misyonlarda yer almış ve vefatla tekraren burun buruna gelmişti.

Kıbrıs Barış Harekatı’nı takip ettiği sırada yaralanıp gazi olan Konuksever, ülke tarihinin pek çok kritik olaylarını çektiği karelerle geleceğe aktarmıştı.

1937’de Samsun’da doğan Konuksever, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Vatan Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatını Yeni Sabah, Hürriyet, Günaydın, Cumhuriyet, Milliyet, Akşam, Tercüman, Bulvar, Hayat Mecmuası’nda sürdürdü. 1974 yılında Kıbrıs’a çıkarma yapan deniz piyade birlikleriyle Kıbrıs Adası’na birinci ayak basanlardan olan Konuksever, Kurmay Albay Talât Aydemir’in basın sözcülüğünü yaptı. Basın gurur kartı sahibidir.

Deniz Gezmiş fotoğrafının hikayesi

68 hareketinin kıymetli isimlerinden Deniz Gezmiş’in yakın dostu da olan Konuksever, fotoğrafın kıssasını şöyle anlatıyordu: “O vakitler NATO’da misyon yapan çok subay arkadaşım vardı. Parka getirirlerdi bana. Bende birkaç tane olurdu, biri de Deniz’in hissesine düştü! 17 Mart 1971’de Deniz’i aylar sonra görmüştüm. Birkaç cümle konuşmak istedim fakat onu süratle götürdüler. Yalnızca deklanşöre basabilmiştim. Çektiğim fotoğraf ile aslında Deniz’e veda etmişim. Parkasının içinde dimdik duruyordu. Artık bu fotoğrafa baktığımda boğazım düğüm düğüm oluyor.

Konuksever, öte yandan Yetenekli Çayan’a da mavi kazağını veren kişi. Tıpkı röportajda Konuksever, bahse dair şunları söylüyor: “Cezaevinde ziyaret ettiğim Yetenekli Çayan’a verdiğim mavi renkli kazağın hikayesi daha trajiktir. Üşüdüğü için verdim. Kızıldere’de öldürüldüğünde üzerinde o kazak vardı, delik deşik olmuştu.”

Ergin Konuksever’in eşi Günay Konuksever Beşiktaş’taki meskeninde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir