Eski sevgilisini döven sanığa ‘iyi hal’ indirimiyle 3 yıl 4 ay hapis

Olay, geçen yıl ekim ayında Osmangazi ilçesi Kültürpark’taki bir cümbüş merkezinde meydana geldi. Cümbüş merkezine kız arkadaşıyla giden Burcu Can Eşmen’in yanına, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan eski erkek arkadaşı Emre Özer geldi. Özer, tartıştığı Eşmen’i, kalabalığın ortasından zorla çıkartıp, kapının önünde bekleyen Ozan Baskın’ın kullandığı aracın art koltuğuna bindirerek uzaklaştı. O anlar güvenlik kameraları tarafından da kaydedildi. Emre Özer tarafından araçta dövüldüğü öne sürülen Eşmen’i, aracın kırmızı ışıkta durmasıyla yardım çığlıklarını duyanlar kurtarıp hastaneye götürdü. Olay sonrası yakalanan sevgili tutuklanırken, şoför hür bırakıldı.

‘KENDİ İSTEĞİ İLE OTOMOBİLDEN İNDİ’

Her iki sanık hakkında 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılmak’ ve ‘hakaret’ cürümlerinden dava açıldı. Aralık ayında tahliye edilen Emre Özer, savunmasında suçlamaları kabul etmedi. Özer, Burcu Eşmen ile 2,5 yıllık arkadaşlıkları bulunduğunu, evlenmeği düşündüğünü, maddi yardımlarda bulunduğunu, kendisine ziyan vermediğini ve Eşmen’in trafik ışıklarında otomobilden inmek istediğini söyledi.

Ozan Baskın ise “Olay tarihinde cep harçlığı çıkarmak için, kelam konusu cümbüş merkezindeki müşterileri talepleri halinde gidecekleri yere bırakırdım. Karşılığında da cüzi bir ölçü bahşiş alıyordum. O gece tesisin müdürü bana müşterileri evine bırakmamı söyledi. Ben de daha evvel kendisini tanımadığım ve isimlerini sonradan öğrendiğim Emre Bey’in aracı ile Emre Bey ve Burcu Hanım’ı konutlarına götürmek üzere araca bindim. Olay yerinde vale olarak ben vardım. Ben olmasaydım, öbür bir vale arkadaşım arabayı kullanacaktı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi. 

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Karar basamağına gelen davada Emre Özer ile Ozan Baskın’ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar ile mağdur Burcu Can Eşmen ve sanık avukatları ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili katıldı. Son sözleri sorulan sanıklar, yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Duruşmada kelam alan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın vekili ise sanıklara verilecek cezada indirim uygulanmamasını talep etti. Burcu Eşmen’in avukatı Cansu Zeytinoğlu da müvekkilinin olay günü araçtan inmeye çalıştığını fakat sanıklar tarafından engellendiğinin kendi beyanlarında yer aldığına değinerek, üst hadden cezalandırılmalarını talep etti. 

İYİ HAL İNDİRİMİ

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, her iki sanığa, ‘Cebir, tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılmak’ hatasından 4 yıl mahpus vezası verip, duruşmadaki uygun hallerini dikkate alan cezayı 3’er yıl 4’er aya indirdi. Mahkeme hakimi Emre Özer’e ayrıyeten, ‘Hakaret’ cürmünden 87 gün mahpus cezası verip, bunu günlüğü 20 TL’den 1740 TL para cezasına çevirip, kararın açıklanmasını geri bırakılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir