Güney Çin Denizi’nde gerilim: Çin ve ABD savaş uçakları karşı karşıya geldi

INDO-PACOM’dan yapılan yazılı açıklamada, “26 Mayıs 2023 tarihinde, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilişkin bir J-16 savaş uçağı pilotu, ABD Hava Kuvvetleri’ne ilişkin bir RC-135 uçağına karşı keşif faaliyeti sırasında gereğinden fazla agresif bir hareket gerçekleştirdi. Çinli pilot, RC-135’in burnunun tam önünden uçarak, ABD uçağının kuyruk türbülansında kalmasına neden oldu.” denildi.

Açıklamada, ABD RC-135 uçağının, milletlerarası hukuka uygun olarak Güney Çin Denizi üzerinde memleketler arası hava alanında inançlı ve rutin operasyonlar yürüttüğü belirtildi.

ABD’nin, milletlerarası hukukun müsaade verdiği her yerde, inançlı ve sorumlu bir formda uçmaya, gemi yüzdürmeye ve harekat icra etmeye devam edeceği kaydedilen açıklamada, “ABD Hint-Pasifik Müşterek Kuvveti, milletlerarası hukuka nazaran tüm gemi ve uçakların güvenliği konusunda uygun halde milletlerarası hava alanında uçmaya devam edecektir. Hint-Pasifik bölgesindeki tüm ülkelerin memleketler arası hava alanını inançlı bir biçimde ve memleketler arası hukuka uygun olarak kullanmasını bekliyoruz.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir