HÜDA PAR ‘özerklik’ ve ‘federasyon’ mu istiyor? Parti Sözcüsü Ramanlı canlı yayında iddialara yanıt verdi

Cumhur İttifakı’na takviyesini açıklayan ve 14 Mayıs seçimlerine AK Parti listelerinden gireceğini açıklayan HÜDA PAR’ın Sözcüsü Serkan Ramanlı, partinin özerklik ve federasyon taleplerinde bulunduğu tarafındaki argümanlara katıldığı televizyon programında cevap verdi.

“KİMSE ZAHMET EDİP PARTİ PROGRAMIMIZI OKUMUYOR”

Tezviratlar üzerinden yorum yapıldığını vurgulayan Ramanlı “Parti programımızı okuyan, Türkçesi kâfi seviyede olan herkes, o parti programında özerklik, federasyon talep etmediğimizi çok rahatlıkla anlayabilir. Ancak ısrarla kimse zahmet edip parti programımızı okumadığı için, yalnızca tezviratlar üzerinden yorum yapmayı tercih ediyorlar.” dedi.

“PARTİMİZİ KURDUĞUMUZ VAKİT TAHLİL SÜRECİNİN OLDUĞU BİR ZAMAN”

“Tartışılabilsin” söylemi ile “istiyoruz” sözü ortasında keskin bir fark olduğunu lisana getiren HÜDA PAR Sözcüsü Ramanlı, şunları tabir etti; “Şimdi tartışılabilsin demek başkadır, istiyoruz demek başkadır. Herhalde Türkçesi olan herkes bunun farklı olduğunu anlayacaktır. Fakat kimse mesela niçin bu cümleye parti programımızda yer verdiğimizi sanırım merak etmiyor. ‘Özerklik yahut federasyon talebi olmayan bir parti, niçin bunun tartışılmasının önünü açar, parti programında müellif?’ diye merak etmiyor. Partimizi kurduğumuz vakit, tahlil sürecinin olduğu bir vakit. O vakit örgütün silah bırakması gündemde ve sivil siyaset kanallarının açılması, meydanlarda, gazetelerde, siyasetçilerin lisanında bir slogana dönüşmüştü.

“BİRİLERİ FARKLI İDARE MODELLERİNİN UYGULANMASINI İSTEYEBİLİR”

Biz de tam da o vaktin ruhuna uygun olarak dedik ki, birileri bu ülkede birlik ve bütünlüğü bozmadan ülke içerisinde farklı idare modellerinin uygulanmasını isteyebilirler. Bu kimseler, ellerine silah almaya muhtaçlık duymadan, bunları gelip tartışabilsinler. Bizimle tartışsınlar, tartışalım, olumlu yanlarını, olumsuz yanlarını, olabilirliğini tartışalım.”

“HİÇBİR İDARE MODELİ TABU OLARAK KİMSEYE DAYATILMASIN”

Serkan Ramanlı, HÜDA PAR olarak lokal idarelerin güçlendirilmesini istediklerini lakin özerklik ya da federasyon istedikleri manasına gelmediğini vurguladı. Sözcü Ramanlı, şunları kaydetti: “Ama birileri bunu istiyorsa, serbestçe söz edebilsin, tartışabilsin. Hiçbir idare modeli tabu olarak kimseye dayatılmasın. Bakın çok uzak olmayan bir geçmişte, 2017 yılında Parlamenter Sistemi değiştirip, yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtik. Biri çıkıp ‘Parlamenter Sistem tartışılamaz, kimse değiştirilmesini teklif dahi edemez’ derse, biz halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne nasıl geçebilirdik?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir