Kanada’da sekiz yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuştu: Katolik rahip tutuklandı

Kanada’da 8 yaşındaki yerli kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan rahip tutuklandı.

Kanada Kraliyet Atlı Polis RCMP Sözcüsü Scott McMurchy, basına yaptığı açıklamada, 48 yaşındaki rahip Savari’nin, Winnipeg kenti yakınlarındaki Little Grand Rapids First Nation topluluğuna mensup 8 yaşındaki kız çocuğuna cinsel akında bulunduğunu belirtti.

Savari’nin tutuklandığını aktaran sözcü McMurchy, rahibin öteki muhtemel kurbanlarını da belirledikleri bilgisini paylaştı.

McMurchy, “Yaşananları bu kadar aleni bir halde paylaşarak, genç kurbanı daha fazla travmatize etmek istemiyoruz. Fakat başka çocukların da misal formda ziyan görmüş olabileceğine inanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Rahibin, bölgedeki iki farklı yerli topluluğunda vazife yaptığını kaydeden McMurchy, Savari’nin, “cinsel atak, cinsel müdahale, bir gencin cinsel istismarı, bir çocuğu kandırmak ve zorla hapsetmek” ile suçlandığını bildirdi.

Yatılı kilise okullarında yaşanan trajedi tazeliğini koruyor

Kanada kamuoyu yatılı kilise okullarında zorla alıkonulan, cinsel ve fizikî istismara maruz kalan yerli çocukların yasını tutup tarihle yüzleşmeye çalışırken, yaşanan son olayla bu cins olayların devam ettiği de ortaya çıktı.

İlki 1880’lerin başında açılan ve sonuncusu da 1998’de kapatılan yatılı kilise okulları, “Kanada tarihinin en büyük çocuk istismarının yaşandığı yerler” olarak kabul ediliyor.

150 binden fazla yerli çocuğun, ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği bu okullarda, çocukların büyük kısmı rahip, rahibe ve öteki öğretmenlerce fizikî, cinsel ve ruhsal şiddet gördü, istismara uğradı.

Ülkede, 2010’da kurulan Hakikat ve Uzlaşma Kurulu’nun kayıtlarına geçen istismarların yanı sıra kimi çocukların üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı da belirlendi.

Kanada Federal Hükümeti, binlerce çocuğun açlık, soğuk ve hastalık sonucu hayatını kaybettiği yatılı kilise okullarında yaşananlar için mağdurlardan resmen özür dilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir