Prof. İzzet Özgenç’ten YSK Başkanı’na tepki: Görevden ayrılması hatta alınması gerekiyor

Yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkaya’nın görevden ayrılması yahut alınması gerektiğini söyledi.

Özgenç, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda YSK Başkanı Akkaya’nın son günlerde yaptığı açıklamalara reaksiyon gösterdi ve şunları kaydetti:

“Yüksek Seçim Kurulu Liderinin, vazifesinin gereklerine muhalif olarak kamuya yaptığı açıklamalar hasebiyle bir an önce bu kurumdaki misyonundan ayrılması ve hatta, alınması gerekir. Bir kamu vazifelisi, mensubu olduğu kurumun güvenilirliğini sarsacak davranışlarda bulunamaz.”

Özgenç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mahpus ve siyasi yasak cezalarının akabinde yaptığı bir öbür paylaşımda “Yüksek Seçim Kurulu Lideri olarak vazife yapan bir kişinin İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin vermiş bulunduğu HUKUKA KARŞIT mahkûmiyet kararının beklenen hukuksal sonuçlarına yönelik kelamlı açıklamalarda bulunması, hukuken sorunludur” değerlendirmesi yapmıştı.

TIKLAYIN – YSK Başkanı: Erdoğan’ın adaylığı konusunda çalışma yaptırdım

TIKLAYIN – Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’ndan YSK Lideri’ne reaksiyon: Bu konuşması büsbütün anayasaya aykırıdır!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir