Sahte MİT’çiler profesörü 400 bin euro dolandırdı

Kocaeli Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra, rahatsızlığı nedeniyle bakıcısıyla birlikte Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde tek başına yaşayan Prof. Dr. Ahmet T..’yi geçen yıl telefonla arayan bir kişi, kendini MİT mensubu Levent Akçay olarak tanıtıp, sicilini söyledikten sonra, “Bankalar içinde köstebekler bulunduğu biliniyor. Bunun için 6 aydır takip yapıyoruz. Bunları yakalamamız için bize yardımcı olmanızı isterim. Bu bir vatandaşlık görevi” dedi. Prof. Dr. Ahmet T.’den, “Tabi ki yardımcı olurum” kelamı alan geçersiz MİT mensubu, bankalardaki bütün mal varlığını kendilerine bildirmesi gerektiğini söyleyip, “Mal varlığında sakladığın bir şey çıkarsa seni de hatalı görürüz” diyerek telefonu kapattı.

1979 CUMHURİYET ALTINI DA GİTTİ

Şüphelinin yönlendirmesiyle bankada bulunan 1979 adet cumhuriyet altınını bir çantaya dolduran Prof. Dr. Ahmet T., kendisine belirtilen çocuk parkına giderek altın dolu çantayı buluştuğu bireye verdi. Telefon görüşmelerini daha sonra da sürdürüp, polise gitmemesi için, “Kimseye bahsetme operasyon devam ediyor. En ufak yanılgı kabul edilemez” diyen şüpheliler, emekli öğretim üyesinden bu kere, banka hesabında bulunan 400 bin euro’yu çekip, kendilerine evvel fotoğrafını göndermelerini akabinde ise parayı parkta bekleyen bir bireye vermelerini istedi. Geçersiz MİT mensupları, söylenenleri yapıp parayı teslim eden Ahmet T.’ye “Operasyonun sonuna yaklaşmak üzereyiz paraları ve altınları inceleyeceğiz, sonra sana geri vereceğiz. Senin WhatsApp’ın daima açık kalacak. Biz senin konuşmalarını dinleyeceğiz” talimatını verdi.

Dolandırıcılık olayı, telefonunda WhatsApp’ı daima açık olarak bekleyen Ahmet T.’nin uyuduğu sırada konutuna giren kardeşlerinin durumu fark ederek polise bildirmesi sonucu ortaya çıktı. Konutuna gelen polis takımlarının bilgilendirmesi üzerine dolandırıldığını anlayan Prof. Dr. Ahmet T. polis merkezine giderek şikayette bulundu.

Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Ofis Amirliği takımları, olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlattı. Bölgede bulunan güvenlik kameralarını inceleyen takımlar şüphelilerin İstanbul’dan farklı vakitlerde taksi ve otobüs ile geldiğini tespit etti. Bölgeye giriş yapan taksileri inceleyen gruplar, şüphelilerin kimliğini tespit ederek, Ahmet Laçin (38), akrabası Abdulhakim Laçin (23), İlyas Düger(37), Mehmet Emin Kırboğa (34), Mehmet Sinan Güler (34) ile Funda G.’yi (35) yakaladı. 1979 cumhuriyet altını ve 400 bin euro’ya ulaşamayan takımlar şüphelileri emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk etti. Çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 1’i bayan 6 kuşkulu cezaevine gönderildi.

DHA’nın aktardığına nazaran; haklarında 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli dolandırıcılık’ kabahatinden 3 ila 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılan sanıklar, çıktıkları duruşmalarda yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Son duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Funda G.’nin tahliyesine, öteki 5 sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir