Selçuk Yaşar ödülü dördüncü kez sahibini buldu

Yaşar Üniversitesi ile Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı iş birliğiyle yeniliği, toplumsal faydayı ve geleceğin Türkiye’sini hedefleyen yavuz insanların çalışmalarını kutlamak ve muvaffakiyetlerini tüm Türkiye’ye duyurmak gayesiyle hayata geçirilen Selçuk Yaşar Mükafatı, bir otelde düzenlenen merasimle dördüncü defa sahibini buldu. Selçuk Yaşar Ödülü’nün teması bu yıl, gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakabilme emeliyle ‘İklim Değişikliği’ olarak belirlendi. Bu tema özelinde belirlenen seçici konseyde; Ord. Prof. Dr. Niyazi Serdar Sarıçiftçi, Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, Prof. Dr. Begüm Özkaynak ve Prof. Dr. Yurdanur Ünal yer aldı.

ÖDÜL PROF. DR. ÖZKAN’A
Selçuk Yaşar Ödülü’nün bu yıl ki sahibi, sıfır karbon emisyonlu elektrikli otomobiller teknolojisi, Lityum iyon pil ve üstün kapasitör teknolojileri, pak güç teknolojileri ve sürdürülebilir üretim teknolojisi hususlarında çalışmalar yapan, Kaliforniya Üniversitesi Riverside Yerleşkesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mihri Özkan oldu. 340’dan fazla yayını, 1 kitabı, 47 kabul edilmiş patenti ve 10 tane etkin patent başvurusu bulunan Prof. Dr. Özkan’a ödülünü Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Lider Vekili ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı Başkanı İdil Yiğitbaşı ve Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer takdim etti.

‘DAHA YAŞANABİLİR DÜNYA İÇİN İKLİM İSTİKRARI ŞART’
Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ise merasimde yaptığı konuşmada “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Geleceğe yönelik en büyük yatırım insan yetiştirmektir’ kelamından yola çıkarak, bilimin tek rehber olduğuna inanan yeni jenerasyonlar yetiştirmeye devam edeceğiz. Selçuk Yaşar Ödülü’nün birincisini 4 yıl evvel ‘Girişimcilik, yenilikçilik ve inovasyon’ temasıyla büyük bir heyecanla gerçekleştirdik. Sonraki yıl, ‘Bilim’ temasıyla buluştuk. Geçtiğimiz yıl ise ‘Dijital Dönüşüm’ teması üzerine odaklandık. Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Selçuk Yaşar Ödülü’nün temasını, gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakabilme emeliyle ‘İklim Değişikliği’ olarak belirledik. Hepimizin bildiği üzere, yenilenebilir güç kaynakları kullanımının artırılması, güç tasarrufu sağlayacak çeşitli programların uygulanması, sera gazlarının azaltılması, iklim değişikliği tedbirlerinden yalnızca kimileri. Dünyamızı daha yaşanabilir halde tutmanın birinci kuralı, iklim istikrarını yine oluşturmaktan geçiyor” dedi.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE UĞRAŞA KATKI’
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ise “Her geçen yıl dünyamızı tesiri altına almaya devam eden iklim değişikliği sebebiyle sıcaklık artışı, deniz düzeylerinin yükselmesi ve biyolojik çeşitlilik kaybı üzere aksiliklerle karşı karşıyayız. Yaşar Üniversitesi olarak, iklim değişikliği ile çabaya katkıda bulunmak için elimizden geleni yapmaya çaba gösteriyoruz. Bundan sonra da üniversitemiz, sürdürülebilir bir gelecek için etrafa hassas, verimli güç projelerinin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda çalışmalarına ve toplumu bilinçlendirmeye devam edecektir” sözlerini kullandı.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN NEGATİF TESİRLERİNİ ÖNLEMEK HALA MÜMKÜN’
Selçuk Yaşar Ödülü’ne paha bulunan Mihri Özkan da “Bu yıl iklim değişikliği ve global ısınma temasına odaklanan ve bu bahsin kıymetine dikkat çeken Yaşar Üniversitesi ve Yaşar Holding’e teşekkür ederim. Akademik hayatım boyunca 55’den fazla Amerika ve dünya çapında ödüllerle onurlandırıldım. Bu listeye doğmuş olduğum ülke Türkiye’den bir yenisini eklemek benim için başka bir kıymet içermektedir. Maalesef bu mevzuyu ciddiye almayan ülkeler geleceklerini tehlikeye atıyor ve yok olmanın temellerini kuruyorlar. Lakin bu negatif etkenleri önlemek bence hala mümkün. Çimento, demir-çelik ve kimya sanayisi, kömür santrallerinde karbon yakalama teknolojileri uygulamaları hayata geçirilmeli, ulaşımın sıfır emisyonlu elektrik gücüne dönüştürülmesi, tarım ve hayvancılığın düşük emisyonlu yenilikçi usul uygulamalarına geçiş yapması, elektrik üretiminin yüzde yüz yenilenebilir elektriğe dönüştürülmesi tahlile yönelik uygulamalardır. Bunları yapmak için gereken teknoloji ve gereçler günümüzde mevcut” dedi.

20 YILDIR Lİ-İON BATARYA ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLAR
Mühendis bilim insanı olarak rollerinden birini, global güç geçişinde bir köprü rolünü almak, sebep-sonuç-çözüm üçgeninde güzel tasarlanmış olan teknolojik sistemleri geliştirmek ve uygulamaya koymak olarak tanımlayan Prof. Dr. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin stratejik coğrafik pozisyonuyla Asya ve Avrupa ortasında bir köprü olması global tedarik zinciri olarak yeni imkanlar doğuruyor. 2030 yılına kadar global elektrik depolama sistemlerine muhtaçlığın 15 kat artacağı ön görülürken ve elektrikli araç satışlarında artışın yüzde 30’u geçeceği beklenirken, bu yeni geçişte çok ölçüde bataryaya muhtaçlık duyulacak. Bu nedenle grup olarak, Kaliforniya Üniversitesi’nde yaklaşık 20 yıldır Li-ion batarya teknolojileri üzerinde yoğunlaştık. Çalışmalarımız yaklaşık 45 kabul edilmiş Li-ion batarya patenti ve 9 tane hala devam eden patent başvurumuzla sonuçlandı. Yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir