TBMM balıkçıların sorunlarını araştıracak

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün siyasi parti kümelerinin, su eserleri ve balıkçılık kesiminin problemleri ile ilgili meclis araştırma önergelerinin birleştirilerek, gündeme alınması önerisi görüşüldü. Genel Kurul’da, araştırma komitesi kurulmasına karar verildi.

Genel Kurul’da konuşan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, çok avcılığın balıkçılığın sürdürülebilirliğini tehlikeye düşürdüğüne dikkat çekerek, “Avlanma kapasitesinin süratle artışı deniz ekosisteminin sağlıklı işleyişini tehdit etmekte, başta somon ve ton balığı olmak üzere birçok deniz balığının popülasyonunun azalmasına süratle neden olmaktadır. Ülkemizde de avcılığın artışında yükseliş olduğu doğrudur fakat muhakkak vakitlerde avcılıkta yaşanan artışların akabinde yaşanan kaynaklardaki azalma, bu artışı düşüşe yöneltmektedir. Bu artış ve düşüşler nedeniyle ülkemizde avcılık, balıkçılık dalgalı seyir izlemektedir. Balıkçılığı korumak ve devamlılığı sağlamak ismine var olan yasal sınırlamaların ve denetlemelerin tesirli, daima biçimde uygulandığını söyleyemeyiz. Buralarda eksiklerimiz vardır” diye konuştu.

Örs, balıkçılık sıkıntılarının giderilmesi için yapılması gerekenleri daha evvel de açıkladıklarını anımsatarak, “Her türlü yasa dışı, kayıt dışı ve kural dışı faaliyetlerin önlenmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve uygulamaya konulmalıdır” dedi. Örs, “Gerçek, bilimsel ve esaslı bir tahlil için bahis tüm boyutları ile ele alınmalı. Çevreyi, denizleri, iç suları gözetmek, doğal dengeyi makûs etkilemeyecek biçim ve seviyede avcılık yapmak, deniz eserlerinin dondurma, depolama ve dağıtım süreçlerini sağlıklı ve sürdürebilir olarak yönetmek gerekmektedir. Tüm bu ögeler birlikte ela alınmalı, devletin nezaret ve kontrolünde planlamacı yaklaşımla gerçekleştirilmeli” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise balıkçıların sıkıntıları anlatıldığında herkesin endüstriyel balıkçılığın meselelerini konuştuğunu açıklayarak, “Yani denize daha fazla nasıl saldırabiliriz, bir fetih ruhu ile, trol orduları ile, devasa teknelerle bir ufacık balığın bile denizin tabanından saklanamayacağı, onu görecek sonar aygıtları ile, bir fetih ruhu ile saldırıldığı şartlarda, denizlerin kederi de bitmez, balıkçılığın sıkıntıları da bitmez” diye konuştu.

Turan, endüstriyel balıkçılık teknelerinin sorunun kaynağı olduğunu söz ederek, yapılması gerekenin küçük ölçekli balıkçılığın korunması olduğunu söyledi.

‘Ancak bir başlangıç olur’

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de Türkiye’de 26 milyon hektarlık alanda su eserleri ile ilgilenildiğini kaydederek, “Meclis’in kapanmasına az kaldı, bu araştırma kurulu kısa müddette toplanıp, meseleler tespit edilip, tahlil teklifleri ile önümüzdeki yasalar içinde 3 husus mi olur, 5 unsur mi olur, bir an evvel girmesi lazım. Lakin bu bir başlangıç olur. Önümüzdeki süreçte de bu başlangıçla bir arada yeni kurulacak Meclis’te bu süreç devam eder” diye konuştu.

‘Kanal ihanet projesi’

Karadeniz, Kanal İstanbul projesine ait de “Kanal İstanbul projesi, başlı başına kanal ihanet projesi üzere, denizlerimizi bilmeden Kanal İstanbul projesini uygulamaya kalkarsak, biz bir sefer daha sınıfta kalırız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir